Odaberi biljku i napravi čaj za svako doba dana

Odaberi biljku i napravi čaj za svako doba dana

Zimsko je vrijeme kao stvoreno za dugo ispijanje biljnih čajeva. Osim što su iznimno ukusni i cijeli stan ili ured ispune veličanstvenim mirisima, donose i cijeli niz dobrobiti za zdravlje organizma. Svaka biljka ima drugačije učinke, a mi smo ih odlučili podijeliti na doba dana kad ćete iz njih izvući najviše koristi, a sebi istovremeno priuštiti pravi užitak.

Probudi se uz čaj od mente

Menta je od davnina poznata i vrlo popularna biljka za pripravku biljnog čaja, a posebno ju je korisno piti ujutro. Bogata je antioksidansima i umiruje želučane tegobe, a dokazano pomaže i osobama sa sindromom iritabilnih crijeva.[1] U novi je dan najbolje krenuti smireno i osvježeno, a menta će pomoći smanjiti napetost mišića i utjecat će na slabljenje jutarnje glavobolje. S razlogom je menta često korišten sastojak u pastama za zube jer će osvježiti dah pa ju i to čini idealnim jutarnjim napitkom. U zimsko će vrijeme, pomoći kod ublažavanja simptoma prehlada, olakšati disanje i smiriti upalne procese. Iz ovih se razloga čaj od mente često preporučuje i osobama s alergijskim simptomima.

Savjetujemo kupovinu organskog čaja bez umjetnih dodataka za najbolje djelovanje, a pripraviti ga možete tako da žličicu mente ili 1 g prelijete sa 150 ml vruće vode, a nakon otprilike 10 minuta ga ocijedite.

Đumbir

Poslije ručka uzmi čaj od đumbira

Đumbir je trajna gomoljasta biljka i njezin se korijen koristi u brojnim kulinarskim receptima kao začin jer jelima daje dozu ljutine. Dobra je vijest što se može pripraviti i za čaj! Ima analgetska, smirujuća i antibakterijska svojstva, a u kombinaciji s medom i limunom čaj od đumbira izvrstan je u borbi protiv prehlada. Korisno ga je piti nakon ručka jer dokazano djeluje na želučanu pokretljivost, ubrzava rad metabolizma i smanjuje osjećaje mučnine i nadutosti.[2]

Đumbir je visoko dostupna namirnica, a čaj možete pripraviti ribanjem korijena. Jedna žličica korijena ide na 2 šalice vode, a kuha se desetak minuta. Po želji možete dodati i malo limunovog soka, kako bi ublažili pikantnost đumbira. Upozorit ćemo samo kako prekomjerno ispijanje čaja od đumbira može dovesti do neželjenih nuspojava i ne preporučujemo ga osobama koje već prirodno imaju brži metabolizam.

Čaj

Lakše spavaj nakon čaja od kamilice

Umirujuća i uspavljujuća – kamilica! Vrlo nježan miris i blagotvorni utjecaj kamilice malo je kome nepoznat, a njezina je specifičnost upravo u dokazanom ljekovitom djelovanju na niz upalnih procesa. Ova se biljka, između ostaloga, koristi zbog svog antioksidativnog, antidepresivnog, protuupalnog i antidijabetičkog djelovanja, a osim toga, blagotvorna je za ulcerozni kolitis, predmenstrualni sindrom i gastrointestinalne poremećaje.[3] Kamilica će prije spavanja umiriti um i opustiti tijelo, ukloniti osjećaje tjeskobe i tako omogućiti bolji san.

Čaj od kamilice možete napraviti vrlo jednostavno, a sve što vam treba je jedna žlica suhih cvjetova kamilice i 250 ml vruće vode. Nakon što se voda prelije preko cvjetova i odstoji 5 minuta, čaj je potrebno ocijediti, a po želji možete u njega dodati i malo domaćeg meda.

Još čajnih radosti

Vrlo je lako složiti i vlastitu čajnu mješavinu i tako osvježiti okus dobro nam poznatih napitaka. Dodatak listova drugih biljaka poput crne i crvene ribizle, bosiljka ili lavande može iskustvo ispijanja čaja prenijeti na potpuno novu razinu. Osim što možete samostalno osušiti biljke za čaj, poput kadulje koju povezanu u bukete možete sušiti na zraku, predlažemo da se upustite i u dehidriranje voća, korica voća i bobica koje dodavajem u čajne mješavine daju napitku posebnu aromu i slatkasti okus. Sušena kora jabuke i malo cimeta dobro je poznata kombinacija koja malo koga ostavlja ravnodušnim, a nije loše dodati im i malo klinčića.

Čaj, osim što ima izuzetno povoljan utjecaj na naš cijeli organizam, a time i kožu, može se koristiti kao pripravak za parenje lica. Posebno su popularni cvjetovi kamilice zbog svih svojih umirujućih svojstava. Isto kao što to rade u kozmetičkim salonima, isparavanjem zapravo pripremate kožu lica za nastavak njege. Dovoljno je lice isparavati jednom tjedno ili čak jednom do dva puta mjesečno ako je koža osjetljivija. Izbjegavajte previsoku temperaturu čaja, prethodno očistite lice i glavu prekrijte ručnikom, a preporučujemo najdulje 10 minuta trajanja tretmana nakon čega ćete već primijetiti omekšanu kožu na koju možete nastaviti nanositi ostatak rutine.

-------------

[1] Reena Khanna, John K MacDonald, Barrett G Levesque, Peppermint oil for the treatment of irritable bowel syndrome: a systematic review and meta-analysis https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24100754/ posjećeno 26.1.2022.

[2] Attilio Giacosa, Davide Guido, Mario Grassi, Antonella Riva, Paolo Morazzoni, Ezio Bombardelli, Simone Perna, Milena A. Faliva, Mariangela Rondanelli, The Effect of Ginger (Zingiber officinalis) and Artichoke (Cynara cardunculus) Extract Supplementation on Functional Dyspepsia: A Randomised, Double-Blind, and Placebo-Controlled Clinical Trial https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25954317/ posjećeno 26.1.2022.

[3] Sepide Miraj and Samira Alesaeidi, A systematic review study of therapeutic effects of Matricaria recuitta chamomile (chamomile) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5074766/ posjećeno 26.1.2022.

Natrag na blog